تاريخ : چهارشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۸ | ۹:۱۷ قبل از ظهر | نویسنده : س.ق نيلي

ویژگی های هارددیسک:
1) Interface : در واقع Interface همان نوع ارتباط آن با سیستم است که خود انواع مختلفی دارد که عبارتند از: ATA ، SATA ، SCSI
که ATA همان هاردهای قدیمی هستند که با رابط IDE به سیستم متصل میشدند _ SATA گزینه معمولی می باشد که سرعت آن از ATA بیشتر است _ SCSI مخصوص حجم های زیاد است که با تعداد بیشتری هارد در ارتباط است.
2) شرکت سازنده :
سازنده هارد دیسکها شرکت مختلفی میباشند که درجه یک آنها شرکتهای Western Digital و Seagate و درجه دوم آنها شرکت های Samsung و Maxtor می باشند.
3) Model :
هر هارد دیسک دارای مدلی مخصوص به خود است که در انتخاب ما تاثیر دارد.
4) Revision :
هر شرکت بعد از تولید نوع اول هارد دیسک خود آن را پایه همان نوع محصول قرار داده و محصول های دیگر که پیشرفته تر از نوع اول هستند دارای شماره ای میباشند که نشان دهنده این است که هارد تولید شده چندمین ارتقا نسبت به نوع اول همان جنس است، این ویژگی برای جدید بودن هارد مفید است.
5) Cache Size :
در دو جای سیستم از Cache استفاده میشود که عبارتند از: CPU و HDD . Cache هارد، داخل هارد و روی برد آن قرار گرفته است و دارای ظرفیتهای مختلفی میباشد که عبارتند از: 2، 4، 6 ،8 و 16 مگابایت (MB) البته در هارد های SCSI غالبا اندازه های آن بیشتر است. البته نباید فراموش کرد که اندازه Cache در سرعت هارد تاثیر بسزایی دارد و مقدار آن هرچه بیشتر باشد بهتر است.
6) هزینه ذخیره سازی :
هزینه ذخیره سازی مبلغی است که صرف ذخیره سازی برای یک مگابایت (MB) میشود که با بالا رفتن ظرفیت هارد دیسک هزینه ذخیره سازی هارد دیسک کمتر میشود. هزینه ذخیره سازی از ظرفیت کل هارد دیسک تقسیم بر هزینه پرداختی بابت هارد دیسک بدست می آید.
7) پشتیبانی از LBA :
هارد دیسک از یک تقسیم بندی به نام Physical Geometry (ساختار هندسی فیزیکی) تشکیل شده است که باعث شده هارد دیسک از از چند لایه متحدالمرکز تشکیل شود که به کل لایه ها cylinder (سیلندر) گفته میشود . هر لایه از دایره های متحدالمرکزی به نام Track (تراک) تشکیل شده است و هر تراک از بخشهایی به نام Sectore (سکتور) تشکیل شده است. سکتور کوچکترین واحد ذخیره سازی در هارد دیسک است که حجم آن 512 B (512 بایت) میباشد. در این ساختار هر سکتور با وجود اندازه های مختلفی که در هر لایه اشغال می کنند فقط دارای حجم یکسان 512 بایت میباشند.
در ویژگی LBA، هر تراک هارد دیسک را طوری تقسیم بندی کردند که هر سکتور هم در حجم (512بایت) و هم در اندازه ی فیزکی که از هر لایه اشغال میکند یکسان باشند.
نحوه محاسبه ظرفیت هارددیسک :
Track * Sector per Track * 512 * Head = HDD Size
هر سطح لایه هارد دیسک را Head (هد) میگویند که هر لایه هارددیسک دارای دو هد میباشد (پشت و روی لایه).
به خاطر اینکه سیستم ها نمی توانستند هاردهای جدید را بخوانند ساختار Physical Geometry را در آن شبیه سازی کردند که به آن Logical Geometry (ساختار هندسی منطقی) میگویند.
شیوه های تبدیل Physical Geometry به Logical Geometry :
الف) CHS : اولین روشی بود که هارد نمی توانست بیشتر از 512 مگابایت را پشتیبانی کند.
ب) ECHS : در این روش تبدیل انجام میشود و اطلاعات آن به BIOS (بایوس) داده میشود (نام دیگر آن Large).
ج) LBA : در این روش هارد تمامی قسمت های خود را به Block (بلوک) تبدیل میکند و آنها را نام گذاری کرده و این نام گذاری ها را در اختیار بایوس قرار داده و بایوس آنها را به روش تشخیص سیستم تبدیل میکند.
در روش آدرس دهی بلوک منطقی (Logical Block Addressing) به جای اینکه Controller هارد (واحد کنترل کننده هارد) طبقه بندی منطقی را بر پایه هد، تراک و سکتور در اختیار بایوس قرار دهد، بایوس هارد را به صورت بلوک های شماره گذاری می بیند، سپس بایوس روش پیشرفته ای را برای تبدیل اطلاعات هد، تراک و سکتور به کار میبرد.
8) DMA Support :
DMA نوعی دستیابی به حافظه است که اکثر هاردهای امروزی از آن پشتیبانی می کنند.
9) MTBF :
که به آن زمان متوسط قبل از خرابی گویند. این ویژگی کیفیت و دوام هارد را مشخص می کند و نشان دهنده این است که هارد تا چه زمانی (برحسب ساعت) می تواند بدون هیچ مشکلی کار کند. البته مقدار این ویژگی را کارخانه سازنده از روی کیفیت ساخت هارددیسک و تجربه به کار رفته در استفاده از آن مشخص میکند که در سایت اینترنتی شرکت سازنده هارد دیسک موجود می باشد.
10) S.M.A.R.T :
یکی از ویژگی استانداردی است که خرابی هارد را پیش بینی می کند. در این روش هرچند یک بار سیستم عامل به هارددیسک دستور می دهد تا تمام وضعیت مکانیکی خود را اعلام کند، بعد از اعلام هارد ، سیستم عامل گزارش را با گزارش اولین روز کارکرد هارد دیسک مقایسه میکند اگر دارای تغییر بود اخطار خرابی می دهد. (البته برای فعال سازی این ویژگی باید به بایوس مراجعه شود.)
خصوصیاتی در هارد که توسط ویژگی S.M.A.R.T بررسی میشود:
- ارتفاعی که هد خواندن و نوشتن روی دیسک شناور است
- سرعت چرخش دیسک
- کارایی توان عملیاتی داده ها
- کارایی زمان جستجو و ...
البته این ویژگی دارای خطاهایی است که عوامل این خطاها عبارتند از:
- دمای محیط (اگر دمای محیط یا خیلی بالا و یا خیلی پایین باشد باعث ایجاد خطا در این ویژگی میشود.)
- نوسانات برق
- EMA (تداخل الکترومغناطیسی)
11) Track Seek Time :
زمان متوسطی است که هد فاصله میان یک تراک با تراک دیگر را بطور اتفاقی طی میکند تا به هدف برسد که واحد آن میلی ثانیه (ms) میباشد. البته این ویژگی بیشتر سرعت خود هارد را نشان می دهد نه سرعت Controller هارد را.
12) Access Time :
زمانی متوسط است بر حسب میلی ثانیه (ms) که صرف میشود تا پس از رسیدن هدها به تراک ها، یک سکتور در دسترس قرار گیرد.
زمان دسترسی به داده ها  Track Seek Time + Access Time = Data Access
Access Time رابطه ی مستقیمی با سرعت چرخش هارد دیسک دارد.

سرعت چرخش هارد در دقیقه

سرعت چرخش هارد بر ثانیه

زمان دسترسی        Access Time

3600

60

8.3 ms

4200

70

7.1 ms

5400

90

5.5 ms

7200

120

4.1 ms

10000

167

3 ms

15000

250

2 ms

Access Time ی که در جدول آمده است در حالت کامل است و در حالت معمولی و تصادفی شاید بیشتر از مقدار باشد.
13) (DTR) Data Transfer Rate :
اندازه سرعت نهایی که داده ها منتقل میشوند را Data Transfer Rate می گویند که انواع مختلفی دارد که عبارتند از:
- Interface DTR (سرعت ارتباط Controller با Interface)
- Media DTR (سرعت ارتباط دیسک با Controller) : که خود شامل انواع زیر است:
الف) Minimum Unformatted DTR : (حداقل فرمت نشده) یعنی سرعت اطلاعات نزدیک به مرکز هارد که شامل اطلاعات به علاوه اطلاعات شناسه های سکتور می باشد.
ب) Maximum Unformatted DTR : سرعت اطلاعات قسمت خارجی دیسک که شامل اطلاعات به علاوه اطلاعات شناسه های سکتور می باشد.
ج) Minimum Formatted DTR : سرعت اطلاعات نزدیک به مرکز دیسک که فقط شامل اطلاعات می باشد.
د) Maximum Formatted DTR : سرعت اطلاعات قسممت خارجی دیسک که فقط شامل اطلاعات می باشد.
□(1/3) هارد شامل اطلاعات سکتورها می باشد که در این مکان ها نمی توان داده ذخیره کرد. این بدان معنی است که یک هارد 80 گیگابایت معمولی در واقع هارد 120 گیگابایت است که (1/3) آن شامل اطلاعات سکتورها می باشد.
در Minimum Formatted DTR و Maximum Formatted DTR با اطلاعات واقعی قابل رویت سرکار دارند و در هاردهای امروزی سرعتی که بیان میشود در واقع سرعت Minimum Formatted DTR می باشد.
14) Rotation Speed :
همان سرعت چرخش دیسک هارد دیسک می باشد. واحد آن rpm (Route Per Minute) دور در دقیقه می باشد که مقادیر آن عبارت است ستون سوم جدول بالا. این مقدار هرچقدر بیشتر باشد بهتر است.
15) Cache , VCache :
در هارد دو نوع Cache وجود دارد که یک نوع آن در Controller قرار گرفته است که به آن Physical Cache گفته میشود و مقادیر آن عبارتند از 32،16،8،6،4،2 مگابایت. VCache در Controller سیستم عامل است و حافظه RAM است. اطلاعات در Vcache در RAM ذخیره میشود و در موقع خاموش کردن سیستم عامل اطلاعات را از RAM در هارد ذخیره میکند.
16) HDD Size :
همان ظرفیت هارد دیسک میباشد که به چهار صورت بیان میشود:
- ظرفیت فرمت نشده برحسب مگابایت ده دهی (هر کیلوبایت برابر با هزار بایت)
- ظرفیت فرمت نشده برحسب مگابایت باینری (هر کیلوبایت = 1024 بایت)
- ظرفیت فرمت شده برحسب مگابایت ده دهی
- ظرفیت فرمت شده برحسب مگابایت باینری
برای بیان ظرفیت در هاردها از روش سوم استفاده میشود و در سیستم عامل از روش چهارم استفاده میشود  • نیلی و نسترن
  • نیلی و نسترن
  • قالب پرشین بلاگ